Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile
po raz kolejny uczestniczył w kampanii:
W tym roku tematem przewodnim jest „ Ej to nie żart. To jest przemoc!
Celem tegorocznej kampanii było zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z niezrozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda "śmieszna" sytuacja jest w porządku.
W trakcie trwania, przy współpracy członków zespołu interdyscyplinarnego w Pile rozpowszechnialiśmy informacje o kampanii; dystrybuowane były ulotki dot. tematyki przeciwdziałania przemocy domowej.
Jak co roku, dyżury telefoniczne pełnili: psycholog i specjaliści pracy socjalnej z rodziną dotkniętą przemocą. Po raz kolejny na terenie Piły, w czasie trwania kampanii, rozpowszechniane były informacje na temat znaku – „POMÓŻ MI”.
Podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, który kończy Kampanię 19 Dni odbyło się Seminarium „Przerwij Ciszę” organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Pile i Akademię Nauk Stosowanych, w której wzięliśmy udział.
Seminarium obejmowało kilka paneli tematycznych, które prowadzone były przez ekspertów, a ich celem było poruszenie kwestii przemocy w rodzinie oraz jej przeciwdziałania:
• prof. dr hab. Przemysław Frąckowiak z Akademii Nauk Stosowanych w Pile zaprezentował temat „Wprowadzenie do problematyki przemocy i agresji w kontekście współczesnych zagrożeń społecznych”, który ukazał szerszy kontekst przemocy w społeczeństwie i jej wpływ na współczesne zagrożenia społeczne.
• dr Romualda Kosmatka, psycholog, pedagog i terapeuta, wygłosiła wykład pt. „Jak rozpoznać dziecko dotknięte przemocą domową?”, w którym omówiła metody identyfikacji dzieci będących ofiarami przemocy domowej.
• mgr Alicja Baranowska, psycholog z Akademii Nauk Stosowanych w Pile, przedstawiła wykład „Dlaczego ofiara nie odchodzi? Psychologiczne mechanizmy przemocy domowej”, wyjaśniając psychologiczne aspekty, które wpływają na decyzje ofiar przemocy domowej i utrudniają im odejście z toksycznych relacji.
• podkom. mgr Piotr Ratajczak, instruktor Zakładu Prawa i Kryminalistyki w Szkole Policji w Pile, mówił o „Prawnych aspektach przeciwdziałania przemocy domowej”, omawiając narzędzia prawne, w tym Ustawę antyprzemocową oraz procedury, które wspierają osoby dotknięte przemocą.
• mgr Agnieszka Suchowiak, kierownik Działu Pomocy Specjalistycznej w MOPS w Pile, zaprezentowała temat „Interdyscyplinarne wsparcie dla rodzin dotkniętych przemocą domową”, wskazując na rolę różnych instytucji w udzielaniu pomocy rodzinom dotkniętym przemocą.
W ramach seminarium uczestnicy mogli również obejrzeć spot profilaktyczny „Nie ignoruj – reaguj !”, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Dodatkowo zaprezentowane zostały prace plastyczne i fotograficzne uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 oraz studentów Akademii Nauk Stosowanych w Pile.