Porady świadczone są osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych.
PORADNICTWO SOCJALNE
Realizowane jest przez pracowników socjalnych, w ramach ich obowiązków służbowych, w szczególności poprzez udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osób i rodzin, wsparcie w uzyskaniu pomocy ze strony właściwych instytucji państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych oraz wspieranie w ubieganiu się o taką pomoc. Pomoc w formie poradnictwa socjalnego można uzyskać codzienne, kontaktując się z pracownikiem socjalnym w godzinach pracy Ośrodka.
PORADNICTWO PRAWNE
Realizuje się przez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów itp. Pomoc w formie poradnictwa prawnego można uzyskać w budynku znajdującym się przy ul. Kwiatowej 5 w Pile:
PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE
Realizuje się przez procesy diagnozowania i profilaktyki, to pomoc skierowana do ludzi zdrowych, którzy w różnych momentach życia przechodzą kryzys lub czują, że nie radzą sobie z zaspokajaniem swoich potrzeb i podejmowaniem zadań rozwojowych. Pomoc w formie poradnictwa psychologicznego można uzyskać:
PORADNICTWO PEDAGOGICZNE
Obejmuje problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną. Pomoc w formie poradnictwa pedagogicznego można uzyskać:
PORADNICTWO TERAPEUTY ds. UZALEŻNIEŃ
Obejmuje rozpoznanie problemu oraz pracę nad motywacją do podjęcia terapii w poradni/ośrodku/na oddziale. Pomoc w formie poradnictwa terapeuty ds. uzależnień można uzyskać po uprzednim ustaleniu terminu wizyty:
W ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii działa Punkt Konsultacyjny, w którym poradnictwa udzielają psycholog, pedagog i terapeuta ds. uzależnień: tel. 696 899 517.
Podstawowe zadania Punktu Konsultacyjnego: