Logo MOPS Piła
Powróć do: POMOC SPOŁECZNA

PORADNICTWO

Porady świadczone są osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych.

 

PORADNICTWO SOCJALNE

Realizowane jest przez pracowników socjalnych, w ramach ich obowiązków służbowych, w szczególności poprzez udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osób i rodzin, wsparcie w uzyskaniu pomocy ze strony właściwych instytucji państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych oraz wspieranie w ubieganiu się o taką pomoc. Pomoc w formie poradnictwa socjalnego można uzyskać codzienne, kontaktując się z pracownikiem socjalnym w godzinach pracy Ośrodka. 

 

PORADNICTWO PRAWNE 

Realizuje się przez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów itp. Pomoc w formie poradnictwa prawnego można uzyskać w budynku znajdującym się przy ul. Kwiatowej 5 w Pile: 

  • we wtorki i czwartki w godz. 13.00-15.00, po uprzednim ustaleniu terminu wizyty za pośrednictwem pracownika socjalnego.

 

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE 

Realizuje się przez procesy diagnozowania i profilaktyki, to pomoc skierowana do ludzi zdrowych, którzy w różnych momentach życia przechodzą kryzys lub czują, że nie radzą sobie z zaspokajaniem swoich potrzeb i podejmowaniem zadań rozwojowych. Pomoc w formie poradnictwa psychologicznego można uzyskać:

  •  w poniedziałki w godz. 7.30-17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 7.30-15.30, po uprzednim ustaleniu terminu wizyty: tel. 668 283 470 lub osobiście: MOPS w Pile, ul. Spacerowa 23, p. 305.

 

PORADNICTWO PEDAGOGICZNE

Obejmuje problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną. Pomoc w formie poradnictwa pedagogicznego można uzyskać:

  •  od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, po uprzednim ustaleniu terminu wizyty: tel. 668 283 113 lub osobiście: MOPS w Pile, ul. Spacerowa 23, p. 305.

 

PORADNICTWO TERAPEUTY ds. UZALEŻNIEŃ 

Obejmuje rozpoznanie problemu oraz pracę nad motywacją do podjęcia terapii w poradni/ośrodku/na oddziale. Pomoc w formie poradnictwa terapeuty ds. uzależnień można uzyskać  po uprzednim ustaleniu terminu wizyty:

  •  tel. 696 899 517 lub osobiście: MOPS w Pile, ul. Spacerowa 23, p. 309.

 

W ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii działa Punkt Konsultacyjny, w którym poradnictwa udzielają psycholog, pedagog i terapeuta ds. uzależnień: tel. 696 899 517. 
 
Podstawowe zadania Punktu Konsultacyjnego:

  • motywowanie zarówno osób z uzależnieniem, jak i członków ich rodzin do podjęcia psychoterapii w placówkach leczenia uzależnienia, kierowanie do leczenia specjalistycznego oraz do skorzystania z pomocy grup samopomocowych;
  • motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz osób używających innych środków psychoaktywnych do zmiany zachowania;
  • udzielanie wsparcia osobom po zakończonym procesie terapii uzależnień (np. przez rozmowy podtrzymujące);
  • rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie informacji o możliwościach powstrzymania przemocy, stosownego wsparcia i pomocy;
  • inicjowanie interwencji w przypadku podejrzenia przemocy domowej;
  • gromadzenie aktualnych informacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które powinny być włączone w systemową pomoc dla rodziny.