Usługa wsparcia krótkoterminowego świadczona jest w domu pomocy społecznej, w formie pobytu całodobowego lub dziennego. Mogą z niej skorzystać osoby pełnoletnie, potrzebujące wsparcia z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, które wymagają doraźnej pomocy ze względu na czasowe ograniczenie możliwości zapewnienia właściwego wsparcia w miejscu zamieszkania przez osoby, które na co dzień sprawują opiekę nad tą osobą.
Usługa w formie pobytu całodobowego może być przyznana na czas określony nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, z możliwością przedłużenia pobytu w szczególnie uzasadnionych przypadkach o nie więcej, niż kolejne 30 dni w danym roku.
Usługa wsparcia krótkoterminowego w formie dziennej może być przyznana w wymiarze nie mniejszym niż 4 godziny dziennie i nie większym niż 12 godzin dziennie, nie większym niż 30 dni w roku kalendarzowym, z możliwością przedłużenia pobytu w szczególnie uzasadnionych przypadkach o nie więcej, niż kolejne 30 dni w danym roku.
Usługa jest odpłatna. Obowiązani do wnoszenia opłaty za korzystanie z usług wsparcia krótkoterminowego są w kolejności:
1. Osoba korzystająca z usług wsparcia krótkoterminowego.
2. Gmina, która przyznała usługi wsparcia krótkoterminowego.
Osoby, które chciałyby skorzystać z tej formy wsparcia składają wniosek w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca ich zamieszkania. Procedura przyznania usługi jest uproszczona, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o sytuacji osobistej i dochodowej osoby kierowanej oraz dokumenty wskazujące na rodzaj i zakres wymaganego wsparcia.